iconkv2hussainpur@gmail.com icon01822-227303(O) icon01822-227425, 01822-227424
Kv Logo   KV No1
Committee

Committee 2018 – 19

S. No.

Committee

                              Members                             

1.

Vidyalaya Executive Committee

1.      Sh. S. K. Singh(CPO RCF, Chairman VMC)

2.      Sh. Surinder Pal Saini ,  Sr. Law Officer  (Chairman Nominee)

3.      Mrs. Harjeet Kaur (Principal)

4.      Ms. Gurvinder Kaur (Principal, Govt Middle School, RCF)

5.      Parent member - Sh. Harish kumar F/O Miss Sugandhi of class IX A

2.

Admission Committee

1.            Mr. Pardeep Kumar, PGT Acc (I/C)

2.            Mrs. Meenakshi, TGT Hindi

3.            Ms. Rashmi, PRT

3.

Examination Committee

 

1.      Mr Vipan Kumar, PGT Chem (I/C)

2.      Mr Ram Murti, TGT Maths

3.      Mrs Ramandeep, TGT Maths

4.      Mrs Sheelwanti (Primary) I/c

5.      Ms. Rashmi, PRT

6.      Mr. Hansraj, Sub staff

4.

Time Table & Arrangement Committee

1.      Mr Vikki Sharma (I/c) (Secondary)

2.      Mr. Ram Murti, TGT Maths.

3.      Mrs Usha Rani , PRT (I/c ) Primary

4.      Ms. Deepa PRT

 

6.

CCA Cum Morning Assembly Committee

1.      Mr. Agar Chand, PGT Hindi ( I/C)

2.      Mrs Savita(Lib.) 

3.      Ms. Meenakshi Gupta (I/c) Primary

4.      Mr. Balwinder Kumar , TGT(PHE)

5.      Mrs. Deepak Walia , PRT

6.      Mrs Inderjit Kaur(Music Tr.)

7.      Mr. Rajinder Kumar , Yoga tr.

7.

Committee for Back to basics

1.      Mrs. Ramandeep, TGT Maths

2.      Ms. Nikita yadav, TGT English

3.      Mr. Ram Murti, TGT Maths

4.      Mrs Meenakshi Sharma , TGT Hindi

5.      Mrs. Seema, TGT Science

6.      Mr. Vikas Chander, TGT S.St

7.      Mr. Baljit Khuttan, TGT S.St

8.

KV Shaala Darpan

1.      Mr. Mohit Singhal (I/C)

2.      Ms. Jatinder Kaur, Comp Inst.

3.      Ms. Heena  & All Class Teachers

9.

PTA Cum PTM Committee

1.              Ms. Ramandeep, TGT Maths (I/C)

2.              Mrs Savita, Lib

3.              Mr. Vikas Chander, TGT S. St.  

4.                 Ms Rashmi, PRT

10.

Furniture Purchase and repair Monitoring Committee

1.                Mr. Vikki Sharma,PGT Phy (I/C)

2.                Mr. Vikas Chander, TGT S.St

3.                 Mr. Deepak (Sub Staff)

11.

School Academic Improvement Committee cum Literary activities Committee

1.                Mr. J.N. Trivedi, PGT Maths

2.                Mr Agar Chand, PGT Hindi

3.                Mr. Pardeep Kumar, PGT Acc

4.                Mrs. Jasbir Saini , PGT English

5.                Ms . Nikita Yadav , TGT English

6.                Ms.Deepak Walia, PRT

7.                Master Vibhav pal Singh XII A (Student member)

8.                Km.  Komal XII A     (Student Member)

12.

Discipline Committee

1.      Mr. Balwinder Kumar, TGT PHE (I/c)

2.      Mrs Ramandeep kaur, TGT Maths.

3.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS

4.      Mr. Vikki Sharma , PGT Phy

5.      Mr. Ram Murti, TGT Maths

6.      Ms Kiran kumari,TGT (AE)

7.      Mrs. Usha, PRT

13.

Purchase Committee

1.    Mr. J. N. Trivedi, PGT Maths 

2.      Mr. Pardeep Kumar, PGT Comm

3.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS(I/c)

4.     Mrs Ramandeep Kaur , TGT (Maths)

5.      Mr. Ram Murti , TGT (Maths)

6.      Mrs Usha, PRT

7.   Mr. Deepak Kumar , Sub Staff

14.

School Beautification and its Monitoring Committee

1.      Mr. Pardeep Kumar PGT Comm (Overall I/c)

A.     Children Park

2.      Mr. Balwinder Singh, TGT PHE

3.     Ms. Rashmi, PRT

B.      Front gate and adjoining wall -

6.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS

7.      Mrs. Savita,

C.       Front Lawn

8.      Mr. Vikki Sharma, PGT Phy 

9.       Mrs. Ramandeep, TGT Maths

10.  Mrs. Sukhwinder Kaur, TGT Eng 

E.      Athletics track

11.   Mr. Ram Murti 

F.       Herbal Garden –

12.   Mrs. Seema

13.  Ms. Nikita 

15.

Beautification of Interior of Building

1.      Ms Kiran Kumari (I/C)

2.     Mrs. Meenakshi Sharma , TGT(Hindi)

3.    Mrs. Inderjit Kaur , PRT(Music)

4.      Ms. Rashmi , PRT 

16.

Staff Club Committee

1.      Mr. Kiran Kumari (Treasurer)

2.      Mrs. Meenakshi Sharma TGT   

          Hindi   (Secy)

3.      Mrs. Savita (Member)

17.

Medical Room/First Aid and Medical Check-up Committee

1.      Mr. Balwinder  Singh, TGT PHE

 2.      Dr. Rajat Kaushal

 3       Staff Nurse

4.      Mr. Deepak, Sub staff

18.

Integrity Club

1.      Mrs Savita (Lib)

2.      Mr. Baljit Khuttan, TGT SSt

3.      Mr. Vikas Chander, TGT SSt

19.

School Publication Monitoring Committee including Magzine and news letter

1.      Mr. Agar Chand, PGT Hindi

2.      Ms Nikita yadav, TGT Eng

3.   Mrs. Meenakshi sharma, TGT Hindi

4.   Mrs. Sukhwinder Kaur, TGT Eng

5.      Ms. Rashmi, PRT

6.      Mrs. Deepa, PRT

20.

Photography Committee

1.      Mr. Ram Murti

2.      Ms. Kiran Kumari

3.      Ms. Rashmi 

21.

Grievance redressal Committee at vidyalaya level

1.      Mrs. Harjeet Kaur (Principal)

2.      Mr. Mohit Singhal

3.      Mrs. Ramandeep Kaur

22.

CMP Committee for Strengthening of Primary Education

1.       Mrs Usha ( I/C)

2.      Ms. Meenakshi Gupta,

3.      All PRTs

23.

Electrical and Mechanical work cum Water monitoring Maintenance Committee in Vidyalaya Building

1.      Mr. Balwinder  Singh, TGT PHE

2.      Mr. Ram Murti , TGT (Maths)

3.      Mr. Balkar Singh, Sub staff

4.      Mr. Deepak, Sub staff

24.

Regulating CS-54 Register

1.      Mr J.N.Trivedi, PGT Maths

2.      Mr. Ram Murti, TGT Maths

3.      Ms Rashmi, PRT

25.

Vidyalaya Website Monitoring committee

1.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS (I/C)

2.      Mrs. Nikita Yadav , TGT Eng.

3.      Ms Jatinder  Kaur, Comp Inst

4.      Two Parents

5.      Km. Komal XII A

        Km. Arzoo XII B

        Master Ankit  XII A

        Master Prince XII B

26.

Disaster Management Club

1.   Mr. Vikas Chander , TGT SSt

2.  Mr. Baljit Khuttan, TGT SST

3.  Mrs. Usha Rani, PRT

4. Mrs. Sheelwanti, PRT5.      

27.

Audio-Visual cum Teaching Aid Committee

1.      Mr. Ram Murti  , TGT Maths( I/c)

2.      Mrs. Savita, Lib

28.

Health Club

1.      Mrs Ramandeep, TGT Maths (I/C)

2.      Mr. Balwinder , TGT PHE

3.      Mrs. Seema, TGT Sc

4.      Staff Nurse

29.

Sanitation Monitoring /Hygiene Committee To Look After Cleaning of Toilets and Water Coolers

1.      Mr. Balwinder Singh, TGT PHE I/C

2.      Mrs. Inderjit Kaur, Music Tr, Stock I/C

3.      Mr. J. N. Trivedi, PGT Maths

4.      Mr. Vikki Sharma, PGT Phy

5.      Mrs. Ramandeep, TGT Math

6.      Mr. Ram Murti, TGT Math

7.      Ms. Kiran, TGT Hindi

8.    Mrs. Usha, PRT

9.    Mrs. Shilwanti, PRT

10   Ms Neelam PRT

11.  One Boy & One Girl from Class VIII &      

         XII

30.

Scouts & Guides Committee

1.            Ms. Savita, Lib (I/C) Guides

2.            Mr. Vikas Chander, TGT S.St.

3.            Mr. Vikki Sharma, PGT Phy

31.

Adventure Activities cum School Excursion Monitoring Committee

1.   Mr. Mohit Singhal, PGT CS

2.      Mr. Balwinder  Singh, TGT PHE

3.      Mrs Usha, PRT

32.

Library Improvement Committee including purchase of books

1.      Mrs. Savita, Lib  I/c,

2.      Mr J.N. Trivedi, PGT Maths

3.       All Class teachers

4.      Head Boy – Master Vibhav Pal

5.      Head Girl – Km. Prabhjot

33.

Hindi Raj Bhasha Committee

1.     Mr. Agar Chand , PGT Hindi

 2.     Mrs . Meenakshi Sharma , TGT Hindi

3.     Mr. Bhartendu , SSA

4      Ms Heena, DEO

34.

Guidance and Career Counselling Committee

1.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS

2.      Mrs. Meenakshi Sharma, TGT Hindi

3.      Ms. Ramandeep, TGT Maths

4    All Class Teachers

35.

Transport Arrangement Making Committee

1.     Mr.  Balwinder    Kumar, TGT P & HE

2.     Mr. Vikas , TGT SST

36.

Eco  & Nature Club Committee

1.      Ms. Ramandeep Kaur, TGT Maths

2.      Mrs. Seema, TGT Sc

3.      Ms.. Neelam , PRT

4.      Ms Mandeep , PGT ECO

4.      Ms. Savita Lib

5.      Mrs. Deepak Walia, PRT

6.      Ms Deepa, PRT

7.      Mrs Usha Rani, PRT

37.

Creative Corner monitoring Committee

1.      Ms. Kiran Kumari, TGT 

2.      Mrs. Seema, TGT Sc

3.      Ms. Rashmi, PRT

4.      Ms. Meeakshi, PRT

38.

AEP Committee

1.      Mr.  Mohit Singhal, PGT CS

2.      Mrs Meenakshi Sharma, TGT Hindi

3.      Ms. Ramandeep, TGT Maths

4.       Mr. Agar Chand , PGT Hindi

5      Ms Nikita Yadav , TGT English

39.

Social Science Exhibition Committee/Chankya Club

1.      Mr. Pardeep Kumar I/C

2.      Mr. Vikas Chander, TGT SSt 

3.      Mr. Baljit Khuttan, TGT SSt

4.      Mr. Agar Chand, PGT Hindi

5.      Ms. Nikita Yadav, TGT Eng

6.      Mrs Inderjit Kaur, PRT(Music)

40.

Science  Club /Exhibition Committee / Arya Bhatt Club

1.      Mr. Vipan  Kumar, PGT Chem (I/C)

2.      Mr. Vikki Sharma, PGT Phy

3.      Mrs. Seema, TGT Sc

4.      Ms. Ramandeep, TGT Maths

5.      Mr. Ram Murti, TGT Maths

41.

Hindi Pakhwara Celebration

Committee

 

1.      Mr. Agar Chand, TGT Skt

2.      Mrs. Meenakshi Sharma , TGT Hindi

3.      Ms. Shilwanti, PRT

4.      Ms Meenakshi , PRT

42.

RTI cases Monitoring Committee

1.      Mrs Harjeet Kaur, Principal

2.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS

3.      Mr. Bhartendu, UDC

43.

Press and Publicity Committee over specific occasion

1.     Mr. Agar Chand , PGT (Hindi) 

2.    Ms. Nikita Yadav, TGT Eng

 3      Mrs Jasbir Saini , PGT Eng

4.      Mrs. Meenakshi , TGT Hindi

5.      Ms. Sukhwinder , TGT English

44.

School Office Assistance Committee

1.            Mrs Savita, Lib

2.            Ms. Heena

3.              Ms. Kiran Kumari, TGT AE

4.             Mr. Deepak, Sub staff

45.

Suggestion Box Monitoring Committee

1.      Ms. Savita, Lib

2.      Mrs. Ramandeep , TGT Maths

46.

Committee for Sexual Harassment Cases

1.      Ms Nikita, TGT Eng

2.      Mr. Agar Chand

3.      Mrs Savita, Lib

4.      Mrs Ramandeep, TGT Maths

5.      Mr Mohit Singhal, PGT CS

6.      Mr. Vikki Sharma, PGT Phy

47.

Ensuring Quality in Primary Classes – Monitoring Teaching Learning Process and Model Lessons

1.      Mr. Usha Rani   I/C

2.      Mr. Agar chand, PGT Hindi

3.      Mr. Vikki , PGT Phy

4.      Mr. Ram murti, TGT Maths

48.

 Fun day Planning Committee

1.            Mrs. Usha, PRT

2.            Ms. Deepa

49.

Staff Qtrs. Allotments & Maintenance Committee

1.      Mrs. Harjeet Kaur, Principal

2.      Mr. Mohit Singhal, PGT CS

3.      Mr. Vikki Sharma, PGT phy

4.      Mr. Bhartendu, UDC

50.

 Child Rights & RTE Act Committee

1.            Mrs Usha, PRT

2.            Ms Rashmi , PRT

3.            Mrs Shilwanti, PRT    

51.

 Maths  Club &  Maths Lab

1.      Mrs J.N. Trivedi, PGT Maths

2.      Mr. Ram Murti, TGT Maths

3.      Mrs Ramandeep, TGT Maths

52.

Vidyalaya Cleanliness

1.      Mr. Vikki Shrama, PGT Phy

2.      Mr. Agar Chand, PGT Hindi

3.      Mr. Balkar Singh, Sub staff

4.      Mr. Hans Raj, Sub staff

5. Mr. Rajinder , Yoga

53.

Young Ambassador Club

1.            Mr. Mohit Singhal, PGT CS

2.             Mr. Agar Chand, PGT Hindi

3.            Mrs. Ramandeep, TGT Maths

4              Ms Nikita

4.            Km. Ayushi

5.            Km. Komal       

54

Back To Basics records maintenance

1.      Mrs. Ramandeep Kaur , TGT (Maths)

2.      Mrs. Usha Rani  , PRT

55

Child Rights Protection Cell

1.      Mrs. Usha          , PRT

2.      Mrs. Shilwanti, PRT

3.      Mr. Mohit Singhal, PGT Comp Sc.

4.      Mr. Vipan, PGT Chem

56

Evacuation Team

1.      Mr. Vikas  Chander , TGT(SST)

2.      Mr. Baljeet     , TGT(SST)            

3.      Mrs. Usha , PRT

4.      Mrs. Deepak Walia  PRT

5.      Mrs.  Neelam Rawat PRT

57

Search & Rescue Team

1.      Mr. Ram Murti , TGT(MATHS)

2.      Mr. Vikki Sharma , PGT(PHYSICS)

3.      Mr. Agar chand, PGT(HINDI)

4.      Mrs. Shilwanti , PRT

5.      Mr. Balkar Singh, Sub Staff

58

First Aid & Medical

Team

1.      Ms. Ramandeep Kaur , TGT(Maths)

2.      Mrs. Mandeep Kaur, Staff Nurse

3.      Mr. Rajat Kaushal, Doctor

4.      Mr. Balwinder Kumar ,TGT(P & HE)

5.      Mrs. Usha Rani, PRT

59

Transport Safety Team

1.      Mr. Balwinder Kumar,TGT(P & HE)

2.      Mr. Vikas , TGT(SST)            

3.      Mrs. Usha , PRT

60

Team for students

with special needs

(Divyang)

1.      Ms. Meenakshi Gupta, PRT

2.      Mr. Balwinder Kumar,TGT(P & HE)

3.      Mrs. Mandeep Kaur, Staff Nurse

4.      Mrs. Meenakshi Sharma , TGT(Hindi)

5.      Mr. Deepak, Sub Staff

61

Internal Complaint Committee (ICC)

1.      Mrs. Harjeet Kaur,Principal

2.      Mr. Mohit Singhal PGT(CS)

3.      Mrs. Ramandeep Kaur, TGT(Maths)

4.      Mr. J.N.Trivedi PGT(CS)

62

Grievance Redressal Committee

1.      Mr. Mohit Singhal, PGT Comp Sc.

2.      Ms. Ramandeep Kaur, TGT(Maths)

3.      Mr. Bhartendu SSA

 

 

 

 

 
Kendriya Vidyalaya No. 2 Hussainpur Welcomes You Visiting Hours of Parents/Visitors to Meet Principal is 11 AM - 12 PM & 2 PM - 3 PM Class XII Result 2018 कुमारी साक्षी को विज्ञान वर्ग मे 92.80 % के साथ प्रथम स्थान व कुमारी जसप्रीत कौर को 88.2 % के साथ वाणिज्य वर्ग मे प्रथम स्थान प्राप्त करने पर बधाई       
KVS RO | KVSANGATHAN | CBSE | NCERT | Admission Guidellines | Transfer Policy | Sakshat | Shiksha | CBSE Norms of Affiliation | Annual Report
Copyright 2016, KV HUSSAINPUR
Visitor No.